Biopaliwo do twojego samochodu?

procentami spirytusu oraz biodiesel z dwudziestoma procentami bioskładników.

Ty będziesz musiał wybrać, czy skorzystasz z tych paliw, i czy nadają się do Twojego samochodu. Poczytaj więc o tym:

1) Biodiesel

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne testowało biodiesel w autobusach. Badania były nadzorowane przez Wojskową Akademie Techniczną, Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską. Okazało się że autobusy mogą jeździć na takim paliwie.
Ciężarówki mają podobne silniki, więc także mogą korzystać z biopaliw.
Maszyny rolnicze mają jeszcze „lepsze” silniki, mogą jeździć nawet na samym oleju roślinnym.

Andrzej Szczęśniak, dawny prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, zwolennik biopaliw radzi, by właściciele samochodów sprawdzili czy producent wydał gwarancję bezpieczeństwa stosowania biodiesla. Przykładowo entuzjastycznie nastawiony do biodiesla Volksvagen produkuje takie samochody – od rocznika 1996. Firma Bosh dostawca pomp wtryskowych do VW nie jest już tak optymistyczna. Jens Haupt z organizacji producentów i dystrybutorów biodiesla AGQM twierdzi że to VW bierze na siebie odpowiedzialność.

2) benzyna ze spirytusem (bioetanolem) czyli odwodnionym spirytusem

Rafineria Gdańska już od dawna dodaje nieco spirytusu do paliwa, ale niedługo można będzie kupić paliwo z ponad pięcioma procentami bioetanolu.

Włodzimierz Sel, przewodniczący zespołu rzeczoznawców samochodowych PZMotu twierdzi, że
osiem procent bioetanolu jest absolutnie bezpieczne dla silników benzynowych, i że prowadził badania w tej dziedzinie razem z Politechniką Warszawską od lat 80, używając nawet paliw z 15-procentowym udziałem bioetanolu i biometanolu.

Możliwe, że paliwa z dodatkiem bioetanolu szkodzą gdy nieuczciwy sprzedawca dodaje do nich wody – alkohol wytrąca wodę z paliwa, a to niszczy silnik.

Niektórzy fachowcy doradzają tak zwany chip-tuning dla samochodów używających biopaliw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *